„Keliaukime, šeimos, keliaukime toliau! To, kas mums pažadėta, visada yra daugiau, nei galime įsivaizduoti. Nepraraskime vilties dėl savo trūkumų ir lygia greta nepaliaujamai ieškokime mums pažadėtos meilės ir bendrystės pilnatvės.“
(Amoris Laetitia, 325)
Įpusėjome Amoris Laetitia – Šeimos metus, minime penkerių metų sukaktį nuo šio apaštališkojo paraginimo paskelbimo. Popiežius Pranciškus, kviesdamas prisiminti Amoris Laetitia mokymą ir kūrybiškai jį taikyti, kartu su šeimomis iš penkių pasaulio kontinentų vaizdo įrašuose dalijasi patirtimi ir mintimis, leidžiančiomis geriau suprasti jo paraginimą. 10 vaizdo įrašų serijoje Šventasis Tėvas kviečia keliauti drauge, kad iš naujo atrastume šeimą kaip dovaną, nepaisant visų šiandienos šeimas ištinkančių problemų, kliūčių ir iššūkių. Prie kiekvieno vaizdo įrašo pridedamas vadovas (gidas), kurį šeimos ar įvairios bažnytinės grupės (vyskupijų, parapijų, bendruomenių) gali lanksčiai naudoti – apmąstyti įrašus šeimoje ar bendruomenėje, viską ar atskiras dalis. Šis įrankis naudingas šeimų sielovadoje, o jame pateikiami pasiūlymai ir gairės gali būti puikiausiai pritaikomi vietinėje situacijoje. Jo paskirtis – paskatinti apmąstymus, dialogą ir sielovadinę praktiką, o sykiu padrąsinti ir paskatinti šeimas, padėti joms dvasiniame ir konkrečiame kasdieniame gyvenime (AL, 4).
„Aš tikiuosi ir meldžiu drauge klausytis, nagrinėti ir suprasti šio dokumento svarbą šiandienos pasauliui. Tai istorinis momentas – žmonijos labui esame kviečiami priimti šeimos iššūkius ir palaiminimus, laiduojančius bendrąjį visuomenės gėrį. Ačiū, ir Dievas visus jus telaimina“, –pristatydamas „Keliauti drauge“ programą sakė Pasauliečių, šeimos ir gyvybės dikasterijos prefektas kardinolas Kevinas Džozefas Farelis (Kevin Joseph Farrell).
Štai Kauno arkivyskupijos šeimos centras, pasirodžius pirmiesiems vaizdo įrašams, pradėjo kelionę nuotoliniu būdu – kartą per mėnesį šeimos susitinka per zoom programą, pristatomas naujas „Keliauti drauge“ vaizdo įrašas, pasidalijama įžvalgomis, šeimoms atsiunčiami ne tik minėtas vaizdo įrašas, vadovas (gidas), padedantis keliauti su šia tema, bet ir Lietuvos šeimos centro parengti, pokalbiams šeimoje skirti klausimai, kiekvienai savaitei po vieną, o atsakyti į juos galima žodžiu, gestu, piešiniu. Taip pat šeimoms primenami paprasti principai, leidžiantys šioje kelionėje neišsibėgioti į skirtingas puses, o kaip tik susitikti, išgirsti, būti išgirstam: pagarba kiekvienam, pastovus visiems tinkamas susitikimo laikas, aiškus, neįmantrus klausimas. „Šeimos narių mintys gali jus pradžiuginti, priversti susimąstyti ar net skaudinti… Atsiminkite, kad kartais nežinome, kas dedasi artimiausių žmonių širdyse. Tad nepertraukinėkite, nekritikuokite ir netaisykite kalbančiojo“, – primena Lietuvos šeimos centro vadovė Vijoleta Vitkauskienė.
Pakalbinta programos dalyvė Virginija, kurios vyras kartu su viena iš dviejų dukrų šiuo metu gyvena Anglijoje, džiaugiasi galimybe pasikalbėti apie esminius dalykus: „Aš labai norėjau joje dalyvauti, nes man tai yra galimybė pažinti savo jau suaugusius vaikus, savo vyrą. Tarpusavio pokalbių grupėje parašiau, kad esu pakviesta ir dalyvauju „Keliauti drauge“ programoje, kurios iniciatorius – Šventasis Tėvas Pranciškus, ir paprašiau savo šeimos pagalbos toje kelionėje. Ir jie sutiko! Nusiunčiau pirmus klausimus (kurie iš esmės yra filosofiški, apie vertybes) – kaip tu matai savo šeimą, kaip joje jautiesi, kaip rodai ir gauni meilę? Tyla… Laukiu dieną, kitą, klausiu, kas atsitiko? Viena dukra atrašė, kad neturinti laiko tokiems rimtiems dalykams… Kita – kad viskas gerai, bet klausimai labai sunkūs ir reikia laiko, nes negali atsakyti bet kaip. Vyras pareiškė kategorišką „ne“, bet persigalvojo ir atsiuntė savo atsakymą, dukros taip pat. Apsidžiaugiau, kad bendraujame ne tiesiogiai čia ir dabar, o turime galimybę atsitraukti, pagalvoti. Kad sau įvardinę ne sustojame, o turime drąsos pasakyti kitam, ką manome. Ypač, kai iš sovietinių laikų įaugęs supratimas, kad „apie tokius dalykus nekalbama“. Programoje rekomenduojama padiskutuoti tarpusavyje, bet, atsižvelgdama į savo šeimą, iš karto pasakiau taisyklę, kad mes vienas kito atsakymų nekomentuosime, tai leido jaustis saugiems atvirai išsakant savo požiūrį. Ir klausimai – tik pradinis įrankis, kurį galima laisvai adaptuoti – nekeliu jų aklai į mūsų pokalbių kambarį, pritaikau mums. Atsakymai, prisipažinsiu, nustebina, baisiai norisi padiskutuoti, bet susilaikau, nes tai, kad šeimos nariai pasisako šiomis temomis – jau įvykęs stebuklas, už kurį belieka būti dėkingai ir nereikalauti per daug. Čia kaip sėkla, krentanti į žemę – vienur dirva gali būti labai palanki, kitur – ne tokia, bet reikia sodinti sėklą, augalas išaugs savo laiku.“ Virginija tikisi, kad visą „Keliauti drauge“ nueitą kelią pažymės Romoje vyksiančiame Pasauliniame Šeimų susitikime, kuriame norėtų matyti visus programoje dalyvavusius bendrakeleivius.
Apaštalinis paraginimas Amoris Laetitia savo paprasta ir konkrečia kalba skirtas visai Bažnyčiai, ypač krikščionių šeimoms. Popiežius Pranciškus pataria ne skubiai jį perskaityti, o „kantriai gilintis“ arba rasti daugiau informacijos labiausiai dominančiomis temomis. Vaizdo įrašus, pavadintus „Keliauti drauge“ kartu su vadovu (gidu), galima rasti Lietuvos šeimos centro puslapyje lietuvosseimoscentras.lt, „Amoris Laetitia – Šeimos metai“ skiltyje.
Parengė Lietuvos šeimos centro programų
koordinatorė Jurgita Pocevičienė