Popiežius Pranciškus savo kalbose ir tekstuose, ypač Katechezėse apie maldą, sakytose per bendrąsias audiencijas 2020 m. gegužės 6 d. – 2021 m. birželio 26 d., daugybę kartų priminė, kad malda yra nuoširdus vidinis pokalbis su Kūrėju, pokalbis, prasidedantis žmogaus širdyje norint pasiekti Dievo Širdį, Jo gailestingumą, galintį perkeisti mūsų gyvenimus, savo paprastumu sustiprinantis turtingą Bažnyčios mokymą.
Malda nėra alternatyva darbui ar kitoms kasdienėms pareigoms, ji greičiau yra tai, kas lydi kiekvieną mūsų gyvenimo veiksmą, „net kai nėra aiškiai išreikšta“. Ji yra tarsi žibintas, padedantis pamatyti Kristaus veidą broliuose. Katalikų Bažnyčios katekizme, 2565, sakoma, kad „malda yra gyvas Dievo vaikų ryšys su be galo geru jų Tėvu, su Jo Sūnumi Jėzumi Kristumi ir su Šventąja Dvasia. […] Maldos gyvenimas yra nuolatinis buvimas Triskart Švento Dievo akivaizdoje ir bendrystė su Juo.“ Būdamas šioje tylioje akivaizdoje krikščionis nesitenkina vien tik kalbėti Dievui, bet mokosi klausytis, atranda atsakymus ir reikiamą kryptį. Taip malda tampa tiltu tarp dangaus ir žemės, susitikimu, kai žmogaus ir Dievo širdys vienijasi per nepaliaujamą meilės dialogą.
Popiežius Pranciškus ragina mus rasti laiko maldai atsidūrus bet kokiose aplinkybėse, tiek patiriant džiaugsmus, tiek gyvenimo iššūkius. Per maldą, sako popiežius, mes suvokiame, kaip labai esame Dievo mylimi, ir šis suvokimas suteikia vilties ir drąsos išgyventi visą dieną, tuomet sunkumai, su kuriais susiduriame, tampa nebe kliuviniais mūsų laimei, bet Dievo kvietimu, proga susitikti su Juo (plg. Viešpaties angelo malda, 2022 m. sausio 9 d.).
Šventasis Tėvas pabrėžia, kad meldžiantis dieviškasis gailestingumas pasireiškia labai asmeniškai, melsdamiesi suvokiame, kad kiekvienas giliausias mumyse esantis žmogiškasis poreikis yra nuolatinis kvietimas šauktis Tėvo gailestingumo; tik per nuolankią maldą sulaukiame gailestingumo. Reikia tyros širdies norint, kad malda būtų gyvybinga ir kad išreikštume Dievui, ko mums reikia, panašiai kaip muitininkas Šventykloje. „Malda nėra burtų lazdelė, – sako popiežius. – Meldžiantis iš tiesų gali kilti pavojus norėti, kad ne mes tarnautume Dievui, o Jis tarnautų mums (plg. KBK, 2735). Tokia malda tik reikalaujama, norima pakreipti įvykius pagal savo planą, savo troškimus. […] Maldoje Dievas mus turi atversti, o ne mes atversti Dievą“ (Bendrosios audiencijos katechezė, 2021 m. gegužės 26 d.), turime Jam paaukoti savo gyvenimą, savo varganumą! Tik tuomet patirsime „atjautą Dievo, kuris kaip Tėvas, kupinas gailestingos meilės, ateina pasitikti savo vaikų“ (Bendrosios audiencijos katechezė, 2016 m. gegužės 25 d.).
Jau pirmaisiais savo pontifikato metais popiežius apie maldą kalbėjo kaip apie momentą, kai krikščionys susivokia esą „vienos Dievo šeimos“ nariai (Bendrosios audiencijos katechezė, 2013 m. rugsėjo 25 d.), nes malda sustiprina mūsų brolystės ryšius, vienijančius mus kaip vieno Tėvo vaikus. Čia galime prisiminti ir Katekizmo mokymą, kad per liturginę maldą Bažnyčia atpažįsta save kaip vieną Kūną, besikreipiantį į Viešpatį (plg. KBK, 2641–2643). „Ten, kur malda, ten ir bendrystė, o kur bendrystė, ten ir malda.“
Remdamasis šv. Pijaus iš Pietrelčinos žodžiais, popiežius ragina, kad mūsų malda būtų lyg raktas, atveriantis Dievo širdį. „Ta širdis nėra šarvuota, – sako popiežius Pranciškus, – ją galite atverti bendru raktu – malda. Nes Dievo širdis mylinti, tėviška. Malda yra stipriausia Bažnyčios jėga!“ (Kalba Tėvo Pijaus maldos grupių jubiliejaus proga, 2016 m. vasario 6 d.).
Kviečiame visus tikinčiuosius su šiais žodžiais širdyje leistis į kelią ruošiantis priimti Jubiliejaus malones, patiriant Dievo gailestingumą, jo meilę ir galybę, įgyvendinant popiežiaus kvietimą paversti šiuos 2024-uosius metus „maldos simfonija, vėl patirti troškimą būti Viešpaties akivaizdoje, Jo klausytis ir Jį garbinti“. Tegul malda tampa „šventumo keliu, vedančiu į gyvą kontempliaciją net veikiant“. Prašykime: „O Tėve, iš savo gailestingumo išklausyk savo vaikų maldavimus. Kelyje, kuris mus veda į 2025 m. Jubiliejų, atnaujink mūsų tikėjimą ir padaryk, kad stiprėtų mūsų viltis ir meilė, padėk mums būti Tavo meilės liudytojais pasaulyje.“
Prisiminkime kai kuriuos popiežiaus Pranciškaus katechezių apie maldą žodžius:
„Malda yra pirmutinė vilties jėga. Kai meldžiatės, viltis auga, juda pirmyn. Sakyčiau, kad malda atveria duris vilčiai. Viltis yra, bet savo malda turiu atverti jai duris“ (Bendrosios audiencijos katechezė, 2020 m. gegužės 20 d.).
„Tai, kaip Jėzus meldėsi, padeda mums suprasti, kad visa kyla iš Dievo ir sugrįžta pas Jį. Kartais mes, žmonės, manomės esą visa ko viešpačiai, arba, priešingai, prarandame bet kokią savivertę, blaškomės iš vieno kampo į kitą. Malda padeda rasti tinkamą santykį su Dievu, mūsų Tėvu, ir visa kūrinija“ (Bendrosios audiencijos katechezė, 2020 m. lapkričio 4 d.).
„Per maldą Žodis tarsi naujai įsikūnija. Mes esame tabernakuliai, kur Dievo Žodis nori būti apgyvendintas ir saugomas, kad taip galėtų lankytis pasaulyje […]. Per maldą Dievo Žodis ateina apsigyventi mumyse ir mes apsigyvename Jame. Žodis įkvepia gerus ketinimus ir palaiko [mūsų] veiksmus; tai mums suteikia jėgos, suteikia ramumo, ir net jei tai darydami atsiduriame krizėje, išliekame ramūs“ (Bendrosios audiencijos katechezė, 2021 m. sausio 27 d.).
„Visa Bažnyčioje gimsta iš maldos, ir visa auga dėl maldos. Kai Priešas, Piktasis, nori kovoti su Bažnyčia, jis pirmiausia stengiasi išdžiovinti jos versmę – trukdo melstis. […] Malda atveria duris Šventajai Dvasiai, skatina mus eiti pirmyn. Be maldos Bažnyčioje vykstantys pokyčiai nėra Bažnyčios pokyčiai, tai tam tikros grupės pokyčiai“ (Bendrosios audiencijos katechezė, 2021 m. balandžio 14 d.).
„Jėzus ne tik nori, kad mes melstumės, kaip Jis meldžiasi, bet ir užtikrina, kad net jei mūsų maldos pastangos pasirodė bergždžios ir neveiksmingos, visada galima pasikliauti Jo malda. Turime žinoti, kad Jėzus meldžiasi už mus“ (Bendrosios audiencijos katechezė, 2021 m. birželio 2 d.).
Parengta pagal Evangelizacijos dikasterijos dokumentą
Išmokyk mus melstis. Maldos metai rengiantis 2025 m. Jubiliejui
(Dicastero per l’Evangelizzazione, Insegnaci a pregare. Vivere l’Anno della
Preghiera in preparazione al Giubileo 2025, in: www.iubilaeum2025.va)