Veikli maltiečių meilė – alkstantį pamaitink

15
03 /
2016

Užmiršti, apleisti, viską praradę seni žmonės Dievo akivaizdoje tokie pat vertingi kaip jauni, sveiki ir veiklūs. Tai gerai žino maltiečiai, nuolat lankantys, maitinantys ir prižiūrintys senolius, senatvės ir ligos įkalintus jų pačių namuose. Maltos ordino savanoriai taip pat tiesia pagalbos ranką socialinės rizikos šeimų vaikams, neįgaliesiems. „Esame kviečiami kovoti su vienatve, atnešti bendravimo šviesos. Kaip ir Kristus, tikėjimą liudijame savo darbais“, – tvirtino Maltos ordino pagalbos tarnybos (MOPT) generalinis sekretorius Eitvydas Bingelis.

Maltiečių veikla prasidėjo dar XI a. pradžioje. „Bendruomenę įkvėpė šv. Jonas Krikštytojas. Vyrų vienuolija susibūrė vedina siekio saugoti tikėjimą ir padėti vargstantiems. Šis moto persmelkia visą 900 metų organizacijos istoriją“, – pasakojimą apie maltiečius pradėjo E. Bingelis.

Lietuvoje maltiečiai veikia 25 metus. Šiuo metu 29 vietovėse tarnauja apie 1000 savanorių. Geriausiai maltiečiai žinomi dėl projekto „Maistas ant ratų“, kai varganai gyvenantiems seneliams į namus atgabena šilto maisto, dažniausiai maistingos sriubos. Ji dažnai vadinama tiesiog maltiečių sriuba. Šalyje apie 40 žmonių, dauguma savanorių, per mėnesį senoliams išvežioja beveik 7 tūkst. porcijų maisto, kurios pasotina apie 370 žmonių.

„Absoliuti dauguma tų, kuriems vežioju sriubą – senukai per 80 metų amžiaus. Daugiausia jų vieniši, tačiau yra ir šeimų. Visi labai ligoti žmonės, vos pajuda. Privažiuodamas namą dažniausiai jau matau juos stovinčius prie lango. Jie iš anksto man atrakina duris, paruošia indus sriubos perpylimui iš termoso“, – interneto svetainėje maltieciai.lt pasakoja vairuotojas Mantas. Jis kasdien išvežioja maistą maždaug 50-čiai Vilniaus senelių.

Su karšta maltiečių sriuba į senolių namus atkeliauja ir bendrystė – savanoriai senelius pakalbina, susipažįsta, tampa draugais. Vienišiems žmonėms reikšmingas kiekvienas susitikimas. Jie laukia, kada savanoriai atvažiuos, o jei šie kartais negali atvykti, seneliai juos draugiškai pabara.

Net kai į namus užsuka svečiai iš užsienio, kurių kalbos senoliai nemoka, jie vis tiek kviečia juos pasilikti ilgiau. „Man gera ir šviesu, kai mano namuose yra žmonių“, – prisipažino močiutė, nenorėjusi išleisti angliškai kalbančių svečių. Senolės kasdienybę praskaidrindavo tik šunelis, pririštas jos namo kieme.

Kartais savanorių dėka žmonės po ilgos pertraukos sulaukia ir dvasinės pagalbos. Susitaikymas su Dievu ypač aktualus vyresnio amžiaus žmonėms, besiruošiantiems iškeliauti į amžinybę. „Maltiečiai suveda senolius su vietiniu kunigu, kad jis retkarčiais aplankytų. Bendradarbiaujame ir su „Magnificat“ – atvežame maldynėlių senoliams. Jie labai džiaugiasi juos gauvę. Dažnai neįgalieji ar senoliai yra daug labiau tikintys – bėdoje lengviau atsigręžti į Dievą“, – tikino Maltos ordino generalinis sekretorius.

Praturtėja ir senolius lankantys savanoriai. Dauguma jų maltiečių gretose lieka ilgam laikui. Senoliai jiems tampa it šeimos nariai. „Savanoriai mato, kad jų teikiama pagalba yra labai svarbi seniems žmonėms, tarp jų užsimezga labai stiprus ryšys“, – tikino E. Bingelis. Jis pastebi, kad Lietuvoje populiarėja savanorystė, žmonėms nebeužtenka materialinių gėrybių, jie nori daryti pokytį kitų žmonių gyvenimuose, dalytis ir kurti gerumą.

Savanoriai amžiumi kartais susilygina su seneliais – būna sunku atskirti, kuris žmogus yra MOPT savanoris, o kuris – lankomasis. „Vyresnio amžiaus žmonės Lietuvoje tampa aktyvūs, dalyvauja savanoriškoje veikloje ir yra persmelkti pagalbos dvasia“, – džiaugėsi E. Bingelis.

Projektas „Maistas ant ratų“ šiuo metu vyksta 16-oje miestų: Akmenėje, Alytuje, Aukštadvaryje, Didžiasalyje, Ignalinoje, Kaišiadoryse, Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje, Naujojoje Akmenėje, Panevėžyje, Rokiškyje, Tauragėje, Ventoje, Vilkaviškyje ir Vilniuje.

Maltiečių pagalbos gali sulaukti kiekvienas, kam daugiau nei 65-eri, sunku judėti, kas yra vienišas, dėl sveikatos sutrikimų negali pasigaminti maisto ir kam atmetus būtiniausias išlaidas lieka vos 70 eurų per mėnesį. Tokius žmones maltiečiams nurodo socialiniai darbuotojai, kaimynai, kartais kreipiasi ir patys seneliai arba juos pastebi Maltos ordino savanoriai.

Kita svarbi maltiečių veiklos sritis – senolių priežiūra. Savanoriai lanko vienišus, sunkiai sergančius senelius, sutvarko jų namus, nuprausia, nuperka maisto, vaistų, palydi pas gydytojus, lanko ligoninėje, aprūpina slaugos ir higienos priemonėmis.

Pavasarį savanoriai išplauna senolių namų langus. Pasidaro šviesiau ir namuose, ir širdyse. Kiekvienas apsilankymas sumažina senolių vienatvę ir atskirtį. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Kaišiadoryse savanoriai organizuoja senjorų klubus. Galintys judėti senoliai susitinka, kartu lanko parodas ar muziejus.

Maltiečių dėka Lietuvoje veikia 11 vaikų ir jaunimo dienos centrų. Juose laiką leidžia vaikai iš socialinės rizikos šeimų. Dienos centrai veikia po pamokų. Juose dirba vienas ar du darbuotojai, jų suburti savanoriai leidžia laiką su vaikais. „Visuose centruose motyvacija vaikams ateiti yra maistas. Tai raktelis, kuriuo atrakiname ir pakviečiame juos užeiti. Bandome atitraukti vaikus nuo tos skurdžios buities, kurioje jie gyvena, padėti jiems suprasti, kad tai nėra privaloma duotybė, kad jie gali daug ką pakeisti“, – pasakojo E. Bingelis.

Kaimuose augančių vaikų realybė – itin skaudi. Šeimos gyvena skurdžiai, maitinasi iš pašalpų. Daugelio vaikų tėvai neturi įgūdžių tvarkytis, nemoka paskirstyti pinigų mėnesiui. Namuose nėra vandentiekio, kanalizacijos. Daugiavaikėms šeimoms kartais trūksta maisto. Dalis jų kenčia nuo alkoholizmo.

Dienos centrai duoda gerų vaisių vaikų gyvenimuose. „Atsiranda tradicija, kad vaikai, lankantys dienos centrus, vėliau prisijungia į jaunųjų maltiečių gretas. Sugebame perteikti jiems mintį, kad yra gera ne tik gauti, bet ir duoti. Jie tuo užsikrečia – prieš šventes lanko ligonines, neša sergantiesiems dovanų, lanko senelius globos namuose. Per kuklų dešimtmetį patraukėme juos į gera. Dar reikės 10–20 metų, kad pamatytume, kokie jie užaugo“, – sakė E. Bingelis.

Seniai vykdomas veiklas papildo ir nauji sumanymai. Gerbdami Maltos ordino istoriją, kurioje daug dėmesio skirta tarnystei ligoninėse, lietuviai nuo šio rudens pradės pirmosios pagalbos mokyti mokinius. Šešios mokyklos Jonavos rajone bus pirmosios šio projekto dalyvės. Vaikų komandos bus apmokomos teikti pirmąją pagalbą mokykloje per pamokas ar renginius. „Daug nelaimių įvyksta mokykloje, dažniausiai seselės dirba ne visą dieną. Mokytojams tai taip pat būna papildoma atsakomybė ir ne visi spėja tuo užsiimti. Matėme, kaip tai daroma Anglijoje. Pirmosios pagalbos teikimo įgūdžiai moksleiviams labai praverčia“, – pasakojo maltietis.

Kaune, Klaipėdoje ir Tauragėje maltiečiai pradės senelių terapiją su šunimis (kaniterapiją). Ruošiami savanoriai ir jų augintiniai, kurie eis pas senelius į namus. „Glostydamas šunį žmogus pasijunta geriau. Tai psichologiškai gerai veikia. Iš pradžių turėsime porą šunų, kurie nuo mažų dienų buvo auginti specialiai šiai terapijai. Jie buvo ruošiami dirbti su vaikais, turinčiais psichinę negalią. Vėliau savanoriai galės tarnauti su savo augintiniais“, – pasakojo MOPT generalinis sekretorius.

Vilniuje maltiečiai turi geradarių bendruomenę, kuri sprendžia konkrečias senolių ir neįgaliųjų problemas. Kai sugedo vieno silpnaregio vaikino klausos aparatas, bendruomenė surinko pinigų ir jį suremontavo. Daugiavaikei mamai bendruomenė paaukojo lėšų namelio stogo renovacijai. Kaune viena verslininkė, nenorėdama atskleisti, kad tai jos geradarybės, tvarko senų žmonių buitį. Vienai močiutei buvo sunku įlipti į vonią. Rėmėja jos vonios kambarį pertvarkė taip, kad moteris galėjo į vonią įsėsti. Kitiems senoliams ji nupirko televizorių, atnaujino namų duris. „Kaimynai net paskambino policijai, pranešė, kad kažkas moteriai keičia duris ir kėsinasi į jos turtą ar butą. Visuomenei kartais labai keista, kad geros valios žmonės ateina ir nori padėti“, – pasakojo E. Bingelis. Tokios iniciatyvos kyla iš pačių savanorių. Vieni turi pinigų, kiti laiko, treti – automobilį pavėžėjimui. „Tai įvairūs resursai. Kartais tai tiesiog noras pabendrauti ar gebėjimas paskaityti knygą – dovanoti save galima įvairiai“, – sakė E. Bingelis.

Savanoriška veikla, anot MOPT generalinio sekretoriaus, yra maltiečių gyvenimo būdas. „Kaip Kristus – jis liudijo tikėjimą savo darbais, – taip ir mes, visa bendruomenė, gyvename nenumaldomu noru padėti žmonėms, keisti jų gyvenimus. Žmonės per mūsų veiklą atpažįsta Kristų“, – pasakojo maltietis.

Nors judėjimo šaknys katalikiškos, savanoriais organizacijoje gali tapti nebūtinai tikintys katalikai. „Manome, kad gerus darbus gali daryti visi. Savanoriai gali po truputį pažinti tikėjimą. Mūsų veiklos, skirtos savanoriams, orientuotos į dvasinį tobulėjimą. Vyksta rekolekcijos, jaunimo stovyklos, oficialius renginius pradedame mišiomis, į bendruomenes stengiamės įtraukti kunigus, kad savanoriai matytų, kokios yra maltiečių šaknys“, – pasakojo generalinis sekretorius E. Bingelis.

Jis pasakojo, kad apie Dievo buvimą maltiečiai kalba ir į dienos centrus ateinantiems vaikams, kurie su džiaugsmu spalvina religines knygeles. „Kviečiame juos pažinti tikėjimą, o paskui kiekvieno žmogaus apsisprendimas, kaip jis plėtoja santykį su Dievu“, – aiškino maltietis.

Geradariai dvasiškai auga ir per piligrimines keliones. Kartą per metus maltiečiai keliauja į Lurdą. Kartu su savanoriais vyksta neįgalieji ir senyvo amžiaus žmonės. Visiems tai yra džiaugsmingas įvykis. „Pamatę Švč. Mergelės Marijos skulptūrą jie apsiverkia, o nusimaudę šaltiniuose liudija, kad dar niekada nesijautė tokie stiprūs. Šioje kelionėje daugybė žmonių patiria Dievo prisilietimą. Tai dvasiškai bene stipriausias momentas maltiečių veikloje. Piligrimai taip pat sustoja Turine pasimelsti prie Turino drobulės. Kelionę visuomet lydi uždegantys liudijimai“, – pasakojo E. Bingelis.

Prisijungti prie maltiečių galima užpildžius savanorio anketą internetinėje svetainėje maltieciai.lt.

Daugiau informacijos apie MOPT veiklą galima gauti paskambinus telefonu
Vilniuje 8 5 249 86 04
arba parašius el. laišką adresu info@maltieciai.lt.

Paremti maltiečių veiklą galima pervedant auką į jų sąskaitą DNB banke: LT924010042400083985
(įmonės kodas 190740859, adresas: Gedimino pr. 56B ,Vilnius).

Informacijos apie kitus paramos būdus galima rasti puslapyje maltieciai.lt.

Sigita Laniauskaitė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.