Bulėje dėl Gailestingumo jubiliejaus paskelbimo popiežius Pranciškus rašo: „Sutaikinimo sakramentu Dievas atleidžia nuodėmes, kurios tikrai panaikinamos. Bet nedingsta neigiami įspaudai, palikti mūsų elgesyje bei mąstyme. Dievo gailestingumas stipresnis ir už juos. Jis tampa atlaidais, kuriuos Tėvas per Bažnyčią, Kristaus Sužadėtinę, dovanoja nusidėjėliui, kuriam atleista, ir kuriais jis išlaisvinamas iš visų nuodėmės padarinių, kad vėl galėtų veikti skatinamas meilės ir augtų meile, o ne iš naujo įpultų į nuodėmę.“(1)
Sutaikinimas ir atlaidai
Atlaidai susiję su Sutaikinimo sakramentu, negalima jų atskirti, tai tarsi pratęsimas malonės, išsiskleidžiančios Eucharistijos šventime, gydymo sakramente. Švęsti Jubiliejų – tai artintis prie Tėvo gailestingumo ir laisva širdimi nuspręsti pakeisti gyvenimą, kad atsilieptume į mus gaubiančią Dievo meilę. Būtent šia prasme Šventasis Tėvas ragina: „Intensyviai išgyvenkime šį jubiliejų prašydami Tėvą atleisti nuodėmes ir leiskime plisti Jo gailestingam atlaidumui.“
Šventosios durys
„Norėdamas nukakti prie Šventųjų durų Romoje ar į kurią nors kitą vietovę, kiekvienas pagal savo jėgas turi atlikti piligriminę kelionę.“ Šventasis Tėvas pasirūpino, kad Šventosios durys būtų atvertos visose vyskupijose ir kuo daugiau žmonių patirtų Gailestingumo Jubiliejaus malonių.
Bernadeta Melua
Porciunkulės atlaidai Asyžiuje
Šventasis Pranciškus drąsiai stojo prieš popiežių ir paprašė jo tokios malonės:
– Šventasis Tėve, prašau jūsų šios bažnyčios šventės dieną suteikti jai atlaidus be privalomos aukos.
– Taip nepridera, nes reikia, kad tas, kuris prašo atlaidų, jų nusipelnytų.
Popiežius pasiūlė šešerių metų atlaidus, bet ne to norėjo šv. Pranciškus.
– Tad ko gi tu nori, kad tau padaryčiau?
– Šventasis Tėve, tegu jūsų šventenybei patinka ne skirti atlaidų metus, bet gelbėti sielas.
– Daug prašai, Pranciškau, ir Romos dvaras paprastai tokių atlaidų neteikia.
– Pone, tai, ko prašau, ne dėl savęs prašau, o vardu To, kuris mane siuntė – Viešpaties Jėzaus Kristaus.
– Gerai, sutinku, tegu taip ir būna.
Kardinolai, sužinoję apie popiežiaus sprendimą, labai pasipiktino. Nes tais laikais už atlaidus reikėdavo mokėti, o pinigai būdavo skiriami, pavyzdžiui, Kryžiaus žygiams. Popiežius nusileido kardinolams, kad nemokami atlaidai būtų teikiami tik vieną dieną per metus, rugpjūčio 3 dieną. Jis pasikvietė Pranciškų ir išdėstė jam savo sprendimą.
Išklausęs popiežiaus žodžius ir jam nusilenkęs, Pranciškus pasisuko eiti. Popiežius, pamatęs, kad anas išeina, šūktelėjo:
– Neturtėli, kur eini? Ką parneši kaip įrodymą, kad atlaidai suteikti?
– Man pakanka jūsų žodžio. Jei tai Dievo darbas, Jis pasirūpins, kaip patvirtinti; nereikia man jokio popieriaus, tegu pergamentas būna Mergelė Marija, notaras – Kristus, o liudytojai – angelai.“(2)
Šiandien žodis „atlaidai“ (indulgencija) gali priminti laikus, kai Bažnyčios atleidimas buvo perkamas. Šv. Pranciškus turėjo beprotiškos ir kartu nekaltos drąsos paprašyti nemokamų atlaidų mažytei Porciunkulės bažnytėlei.
Joje Pranciškus patyrė Dievo gailestingumą. Vieną dieną jis ilgai meldėsi, kartodamas maldą: „Mano Dieve, pasigailėk manęs, nusidėjėlio!“ ir patyrė didelę vidinę ramybę bei džiaugsmą, – be abejo, tai buvo Dievo atleidimo ženklai. Suprantama, kodėl Pranciškus troško, kad tokią pačią malonę patirtų ir visi krikščionys.
Jau labai seniai už išrišimą nebereikia mokėti! Atleidimas yra visiškas, jei atgailaujama, tikrai norima pakeisti gyvenimą ir atitaisyti padarytą blogį. Mūsų padarytos klaidos gali turėti nepataisomų padarinių, o atlaidai išriša mus nuo bet kokios kaltės.
Popiežius Pranciškus, pradėdamas Šventuosius metus, pritaria šv. Pranciškui, kurio vardą pasirinko savo tarnystei: „Trokštu, kad Jubiliejus būtų gyva Tėvo artumo patirtis, leidžianti beveik pirštu paliesti Jo švelnumą, kad kiekvieno tikinčiojo tikėjimas sustiprėtų, o liudijimas taptų vis paveikesnis.“(3)
Tėvas Dominykas Žoli
Vertė Ieva Venskevičiūtė
1 Bulės vertimas iš eis.katalikai.lt. http://eis.katalikai.lt/vb/popieziai/pranciskus/bules/2015-04-11_misericordiae-vultus
2 Teobaldo testamentas – 1310 m.
3 Popiežius Pranciškus, laiškas dėl atlaidų suteikimo per Gailestingumo jubiliejų.