Dvasiniam porų augimui – nauji „Tobijo ir Saros namai“

01
02 /
2018

Tiberiados bendruomenė rudenį įkūrė naują dvasinės atgaivos vietą – „Tobijo ir Saros namus“. Tai namai šeimoms, kurios nori atnaujinti tikėjimą bei santykį vienas su kitu, jaukiai įrengti Savičiūnų kaime, už pusantro kilometro nuo Tiberiados vienuolyno (Zarasų r.).

Svečių namuose pasidarė per ankšta

Lietuvoje savo misiją pradėję Tiberiados broliai netruko pastebėti, kad poroms reikia pagalbos. Imta mąstyti apie vietą, kur sutuoktiniai galėtų saugiai atsiverti apie patiriamus sunkumus. Mat vienuolyno svečių namai beveik visada buvo pilni jaunimo, grupių, juose nuolat gyvena šv. Jono Krikštytojo jaunuoliai.

Šiai misijai puikiai tiko bendruomenės įrengti namai, kuriuose gyveno Daiva ir Vidas Špinkai.

Medinis namas prieš vienuolika metų tapo poros iš Šiaulių namais. Brolių pakviesta šeima tuomet atsikraustė su dviem vaikais. Dabar jaunimas užaugęs ir jau kuria savo namus. Tuo tarpu 31-us santuokos metus skaičiuojantys Daiva ir Vidas ėmėsi naujos misijos – padėti sunkumus patiriančioms šeimoms.

„Prieš 11 metų broliai pakvietė mūsų šeimą gyventi šalia bendruomenės. Žinojome, kad važiuojame gyventi ne metams ar dvejiems. Buvo pasiryžimas važiuoti visam gyvenimui.

Vėliau svarstėme, ar tikrai mūsų vieta – čia. Mes augome šiame kelyje, Dievas mus vedė.

Šeimų palydėjimo projektas – tai bendruomenės sumanymas. Nemanome, kad dalijamės savo namais, nes tai – bendruomenės namai, skirti šeimoms. Bendruomenė mums irgi padėjo įsirengti namus, tai suteikė daug džiaugsmo. Todėl dabar net nesvarstėme, dalytis tuo ar ne“, – kalbėjo D. Špinkuvienė.

Ji ir palydi poras ar pavienius sutuoktinius, atvykusius į „Tobijo ir Saros namus“. Moteris yra baigusi religijos mokslus. Dar prieš atsikraustydama į Savičiūnų kaimą, dirbdama Šiaulių vyskupijos šeimos centre, ji palydėdavo poras.

Neseniai D. Špinkuvienė baigė ir dvejų metų „Elijo namų“ krikščioniško palydėjimo programą. Tai mokslai, kviečiantys gilintis į dvasinį palydėjimą, antropologinę žmogaus prigimtį, asmenybės raidą, egzistencinius klausimus.

Pavadinimą padiktavo biblinė istorija

Namas yra dviejų aukštų. Viskas jame sutvarkyta ir paruošta poroms priimti. Name yra virtuvė su orkaite ir kitais patogumais, trys miegamieji, svetainė su židiniu, pokalbių kambarys, vonia bei šiltas vanduo.

Namų pavadinimas kilo aptarinėjant Tobito knygą. „Kai skaitėme ištrauką apie Tobiją ir Sarą, radome, kad ten yra daug apie šeimą: ir uošvių santykis su marčia bei sūnumi, ir poros – kaip vyro ir žmonos – lytiškumas, kai Tobijas meldėsi prieš suartėdamas su Sara. Tos ištraukos buvo labai aktualios poroms“, – namų pavadinimo kilmę prisiminė D. Špinkuvienė.

Tiberiados bendruomenė taip pat rūpinasi kunigo Michelio Martino Prevelio parašytos knygos „Tobijo ir Saros kelionė: meilės atgimimo poroje ieškojimas“ vertimu iš prancūzų kalbos. Kunigas turi ilgametę porų palydėjimo patirtį, kuria dalijasi šioje knygoje. Tai bus dar viena pagalbos poroms priemonė.

Gausios dovanos

Palydėtoja Daiva pastebi, kad į „Tobijo ir Saros namus“ atvykstančios poros gauna labai daug Dievo dovanų. „Žmonės turi progą sustoti ir atkreipti dėmesį į tai, kaip jie myli. Gal meilė kupina baimės, gal yra noro pabėgti, neatsiduoti iki galo? Gal meilė su sąlygomis: esu toks, ir viskas? Žmogus atpažįsta, kad jis pats sau yra kliūtis mylėti. Ieškoma priežasčių – iš kur ta meilė, kuri bijo įsipareigoti iki galo?

Žmonės grįžta į vaikystę, supranta, kokia svarbi yra tėvo ir motinos meilė. Ir tai siejasi su atleidimu sau, savo tėvams. Išgydyti prisiminimus ir yra vienas iš krikščioniško konsultavimo tikslų. Leisti, kad Dievas gydytų prisiminimus. Procesas gali trukti ilgai. Tai lyg laukti naujo kūdikio“, – pasakojo D. Špinkuvienė.

Kartais poros atvažiuoja suprasdamos, kad kažkas šeimoje ne taip. Kitos nuolat siekia augti, tad apsilanko nebūtinai ištikus krizei. Dažniausiai atvykimą į „Tobijo ir Saros namus“ inicijuoja šeimų moterys. Palydima pora išmoksta atpažinti, kas tarp jų vyksta ir kaip tai išgyventi, kaip likti tiesoje, bet ir nesužeisti vienam kito, kaip augti meilėje.

„Šventoji Dvasia veikia per tylą, maldą, gamtą, per užduotis ir pratimus. Žmonės pasidaro pajėgūs palikti sena, įveikti įpročius ir žengti į naują pasiryžimą, veiksmą, kalbėjimąsi. Per kančią Dievas suteikia porai naują žvilgsnį į gyvenimą“, – pasakojo palydėtoja.

Dienotvarkę renkasi patys

Kiekvienai porai pasiūloma dienotvarkė. Ji pirmiausia priklauso nuo apsilankymo trukmės. Sutuoktiniai į Savičiūnų kaimą gali atvažiuoti kelioms valandoms, pusdieniui, savaitgaliui, savaitei ar ilgesniam laikui. „Esame lankstūs. Turime tikslą atsiliepti į poros poreikius ir jai pasitarnauti taip, kaip porai priimtina“, – tikino D. Špinkuvienė.

Poros kviečiamos pažinti save, įvertinti poros santykį, pasiryžti konkrečiam žingsniui, kad nepageidaujamas įprotis ar sunki situacija keistųsi. Tam padeda malda su Šventuoju Raštu, susitikimai poroje, individualūs susitikimai su palydėtoja, kuriuose sutuoktiniai įvertina, kas poroje gerai ir kas blogai.

Sutuoktiniams pasiūloma ir išpažintis, užtarimo malda, kad Viešpats galėtų prisiliesti prie sunkumų ir padėti juos įveikti.

Poros kviečiamos atlikti nedideles užduotis. Viena tokių – pietūs kartu. Siūloma kartu sukurti pietų stalą ir nesikalbant, kontaktuojant tik akimis lėtai papietauti, pajusti maisto skonį. Taip pat sutuoktiniai kviečiami užrašyti, kaip jaučiasi, kaip supranta save ir savo pojūčius prie pietų stalo ir užrašais apsikeisti. Žinoma, daryti ar nedaryti užduotis, sprendžia pati pora.

„Tobijo ir Saros namų“ svečiai kviečiami mąstyti ir apie nusivylimus – savimi ir sutuoktiniu. Vėliau skaitomas Dievo Žodis ir parengtos užduotys padeda patirti atleidimą – sau, kitam, Dievui. Sutuoktiniai atranda, kad net juodžiausioje naktyje jie nėra vieni – Dievas visuomet su jais.

Vėliau sutuoktiniams siūloma vienas kitam ruošti staigmenas. Jie gali gaminti rankdarbius medžio dirbtuvėse kartu su broliu arba odos dirbtuvėse kartu su Vidu.

Poros darbą ir vidinius išgyvenimus vainikuoja šventosios Mišios. Sutuoktiniai kviečiami į Mišias ateiti su dėkojimo ir prašymo intencijomis. „Dėkoti galima net už skausmą, kurį šiandien pažinau ir neapsimečiau, kad man viskas gerai“, – siūloma dienotvarkėje.

Būna akimirkų, kai pora pavargsta stengtis ir tarsi atkrinta į senąjį gyvenimą. Tai neturėtų nuvilti. Sutuoktiniai ir grįžę namo gali rašyti laiškus „Tobijo ir Saros namų“ palydėtojai. Tai padeda net ir sunkiomis akimirkomis nesigėdyti savo silpnumo. „Svarbu nepasilikti gėdoje. Pora nepaliekama viena. Žmogus tuomet pajėgia žengti žingsnį į priekį“, – pasakojo Daiva.

Palydi ir po vieną

Kartais palydėjimo atvyksta ir pavieniai sutuoktiniai. Jie taip pat laukiami. „Su žmonėmis kalbame apie vienišumą santuokoje. Paprastai gyvename „holivudinę meilę“, bet santuokoje yra ir vienišumo tikrovė. Širdies vienišumas mus kviečia susitikti su Kūrėju“, – sakė D. Špinkuvienė.

Priimami ir tėvai su vaikais. Tai labai sunku patiems sutuoktiniams, bet pora kartais tam pasiryžta. Tai padeda dar labiau gyventi taip, kaip kasdienybėje.

Stengiamasi, kad „Tobijo ir Saros namuose“ poros gyventų tarsi kasdienį gyvenimą. „Žmonės ir toliau gyvena kasdienį gyvenimą – patys gaminasi valgyti, kartu leidžia laiką. Tai porai naudinga“, – pasakojo palydėtoja. Jei finansinės galimybės leidžia aukoti daugiau, galima prašyti, kad maistas būtų pagamintas. „Vidas sutinka pasitarnauti šioje srityje“, – sakė Daiva.

„Tobijo ir Saros namų“ projektą išlaiko aukotojai ir atvykstančios poros. Žmonės aukoja į specialią bendruomenės sąskaitą. „Poras kviečiame drąsiai ir tiesiai sakyti, kiek jų galimybės leidžia aukoti. Yra porų ir žmonių, kurie negali aukoti – tai nėra kliūtis gauti pagalbą. Tokia yra mūsų tarnystė“, – aiškino Daiva.
Kai kas paprašo palydėti ir telefonu ar internetu – tai irgi įmanoma.

Kur kreiptis?

Norintys atvykti į „Tobijo ir Saros namus“ ar daugiau sužinoti apie Daivos teikiamą palydėjimą, gali skambinti telefonu 8 676 48 552 ar rašyti el. paštu daiva.spinkuviene@gmail.com.

Daugiau informacijos apie šiuos namus ir jų siūlomą programą rasite interneto puslapyje www.tiberiade.lt/seimu-palydejimas

Sigita Lanauskienė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.