Jau prabėgo nemažai mėnesių, kai apsisprendėme priimti Tėvo gailestingumą. Šventieji metai, paskelbti popiežiaus Pranciškaus, brandina nuostabių vaisių, ir mes vis toliau žengiame popiežiaus parodytu keliu: ne tik kontempliuodami ir švęsdami dieviškąjį Gailestingumą, bet stengdamiesi vis labiau tapti „gailestingi kaip Tėvas“ pagal šių jubiliejinių metų šūkį.
„Nešamasis“ tampa nešėju
Šio siekio pagrindas yra du Kristaus pasakyti sakiniai – įsakymas ir palaiminimas. „Būkite gailestingi, kaip ir jūsų Tėvas gailestingas“ (Lk 6, 36); „Palaiminti gailestingieji: jie susilauks gailestingumo.“ (Mt 5, 7) Popiežiškoji taryba, besirūpinanti šventųjų metų šventimu, taip komentuoja mūsų jubiliejaus eigą: „Nešamasis“ tampa tuo „kuris, neša“ .(1)
Viešpats teikia Gailestingumą ne dėl mūsų gailestingumo, ne dėl dedamų pastangų; tai yra gyvenimo tekėjimas, mus apimantis, kai pasiaukojame kitiems!
Rugsėjį prasideda mokslo metai – tai puiki galimybė vėl atgaivinti šį gyvenimo tekėjimo troškimą. Būti gailestingiems kaip Tėvas reiškia kituose žmonėse įžvelgti tai, kas gera, kaip Jis įžvelgia, negyventi nuolatinėje baimėje, kad kiti mus užvaldys, taip pat tai reiškia stengtis nesinaudoti kitų žmonių silpnybėmis.
Bažnyčia – tikra motina
Būti gailestingiems kaip Tėvas reiškia leisti Bažnyčiai būti tikra motina. Motina neprimena savo vaikams jų klaidų; ji glaudžia juos ant rankų ir neskirsto į prasikaltusius ir geruosius.
Motina prižiūri saviškių augimą, stebi, ką jie geba priimti ir žvelgia į juos su viltimi. Popiežius Pranciškus, apmąstydamas dieviškąjį Gailestingumą, kreipėsi į jaunuolius, besirengiančius vykti į Pasaulio jaunimo dienas Krokuvoje, ragindamas patirti „begalinės meilės kupiną žvilgsnį – meilės, kuri, nepaisydama tavo nuodėmių, ribotumų ir suklydimų, ir toliau tavimi pasitiki bei žvelgia į tave sklidina vilties“.(2)
Gailestingumo darbai
Būti gailestingiems kaip Tėvas taip pat reiškia imtis darbų, nes mūsų Viešpats – dėl mūsų veikiantis Dievas. Popiežius Pranciškus visus ragina dirbti „gailestingumo darbus“: tai 14 elgesio būdų susidūrus su fiziniais ir dvasiniais žmonių vargais.
Šventasis Tėvas taip kalbėjo vyskupams Sinode šeimos klausimais 2015 m. spalio mėnesį: „Puikiai gebame kurti pasaulio vizijas, bet nepriimame to, ką Viešpats padeda mums prieš akis.“ Turbūt labiausiai tai ir yra būti gailestingiems kaip Tėvas: žvelgti į pasaulį, žmones ir jų kančias Kristaus žvilgsniu. Akimis, kupinomis gailestingumo!
Tėvas Liudvikas Freras
Vertė Ieva Venskevičiūtė
1 Popiežiškoji naujosios evangelizacijos taryba, Išpažintis, gailestingumo sakramentas, Mame, Paryžius, 2016 m., p. 33.
2 Popiežius Pranciškus, Laiškas pasaulio jaunuoliams, 2015 m. rugpjūčio 15 d.
3 Popiežius Pranciškus, Homilija baigiantis vyskupų sinodui šeimos klausimais, Roma, 2015 m. spalio 25 d.