Pagaliau ir Bažnyčia Lietuvoje jau gali tikėtis greitai pasirodysiančio Valandų liturgijos pirmojo tomo (iš keturių). Vargdienių seserų Putname (JAV) pastangomis turėjome ir Lietuvoje paplitusias, antrojo leidimo sulaukusias „Dievo tautos liturgines valandas“. Bet tai buvo tik maža dalis viso Bažnyčios maldos lobyno. „Magnificat“ pateikia mums Valandų liturgijos ištraukas, padedančias bent šiek tiek įsijungti į dienos maldą su Bažnyčia.
Dauguma tikinčiųjų yra girdėję žodį „brevijorius“ ir supranta jį kaip kunigų maldaknygę. II Vatikano susirinkimo liturginė reforma padovanojo Bažnyčiai naują knygą (pavyzdinis, lotyniškasis leidimas – keturių tomų), kuri pavadinta jau ne „Breviarium Romanum“ („Romos brevijorius“), bet „Liturgia Horarum“ („Valandų liturgija“) ir skiriama ne kunigams, bet kiekvienam Romos katalikui. Kunigai prisiima pareigą nuolat atlikinėti šią liturgiją taip pat ir už tuos jiems pavestuosius, kurie asmeniškai (dėl objektyvių ar subjektyvių priežasčių) jos neatlikinėja.
Kas yra Valandų liturgija?
Tai oficiali Katalikų Bažnyčios malda, kurios padedami sakramentiniu būdu dalyvaujame asmeninėje Kristaus maldoje. Jis, kaip aukščiausias ir tobuliausias Kunigas, nesiliauja maldauti ir šlovinti Tėvą Bažnyčios malda. Valandų liturgija iš esmės yra sudaryta iš Psalmyno ir Dievo žodžio giedojimo ar skaitymo.
Valandų liturgija atliekama įvairiomis kanoninėmis valandomis. Svarbiausios jų yra Rytmetinis šlovinimas ir Vakaro malda.
Mažesniosios valandos yra:
Skaitinių tarnystė,
Vidudienio valanda (Trečioji, Šeštoji ir Devintoji),
Dienos užbaigimo.
Kaip ir kada atliekama Valandų liturgija?
Rytmetinis šlovinimas (pradedant dieną),
Vidudienio malda – Trečioji (apie 9 val.),
Vidudienio malda – Šeštoji (apie vidudienį),
Vidudienio malda – Devintoji (apie 15 val.),
Vakarinė malda (temstant ar prieš vakarienę),
Dienos užbaigimas (prieš einant miegoti).
Skaitinių tarnystė gali būti atliekama įvairiai, dažniausiai ryte, prieš šlovinimą. Kitas tinkamas laikas galėtų būti prieš Dienos užbaigimą.
Visos Valandos (išskyrus Dienos užbaigimo) sudarytos iš Psalmyno pagal keturių savaičių sistemą. Per mėnesį šitaip yra atliekamos visos (ar beveik visos) 150 psalmių. Dienos užbaigimo valandoje psalmės atliekamos pagal vienos savaitės sistemą.
Valandų liturgijoje atliekami Bažnyčios himnai, himnai iš Senojo ir Naujojo testamentų, skaitomos Šventojo Rašto ištraukos, Bažnyčios susirinkimų, Bažnyčios tėvų ar šventųjų rašytojų tekstai, maldos.
Atskira Valandų liturgija (vadinama „Ufficium defunctorum“, „Tarnyba mirusiesiems“) yra atliekama laidojant ar minint mirusiuosius. Ne vienas prisimena vadinamąsias „egzekvijas“. Lotyniškai „exequiae“ reiškia „laidotuvės“…
Kiekvienas pasaulietis (pagal jo gyvenimo ypatumus) gali laisvai pasirinkti, kurią Liturgijos valandą švęsti. Ypač patariamos bent jau Rytmetinis šlovinimas ir Vakaro malda – svarbiausios Valandos. Paprastai atliekama būna viena iš trijų Vidudienio valandų. Vienuolynuose yra įprasta atlikinėti visas tris.
Labai viliuosi, kad parengus lietuviškąją „Valandų liturgijos” knygą kiekvienas katalikas įsijungs į šią Kristaus maldą Bažnyčioje ne vien asmeniškai, bet ir bendruomeniškai, ypač rytais ir vakarais, ir ne kalbant, o, kaip ir dera, giedant.
Kun. Artūras Kazlauskas