„Kalbėk, Viešpatie, nes tavo tarnas klauso“ (1 Sam 3, 9). Būdas suprasti Viešpaties valią
Jaunystė – svarbus pereinamasis laikotarpis. Ateina metas, kai tikėjimo kelyje, kaip ir visose kitose srityse, jauni žmonės ima kelti klausimus, kad iš naujo apsvarstytų tai, ką buvo išmokę vaikystėje, ir ieško asmeniškesnio, glaudesnio ryšio su Viešpačiu. Tiesa, gvildenti jaunuolių santykio su malda temą – subtilus uždavinys, bet kartu reikia pripažinti, kad jeigu dėmesingai juos palydime ir nepasiduodame sunkumams, ilgainiui jaunuoliai iš tikro susidomi malda ir net nustebina intensyviu maldos gyvenimu.
Kartu su jaunuoliais keliaujant tikėjimo keliu neišvengiamai tenka susidurti su abejonėmis ir klausimais apie meilės jausmus ir apskritai apie santykius, apie baimes ir troškimus. Būtent malda gali būti tas laikas, kai jaunuolis Viešpačiui širdies tyloje be baimės išpasakoja savo vidines painiavas ir išgirsta gyvybę teikiančius žodžius: „Jeigu užmegsi su juo draugystę, pradėsi kalbėtis su gyvuoju Kristumi apie konkrečius tavo gyvenimo dalykus, tai bus nuostabi patirtis, pamatinė patirtis, palaikanti tavo krikščioniškąjį gyvenimą“ (Cristus Vivit, 129).
Galiausiai šiame kelyje su jaunuoliais neišvengiamai kyla pašaukimo klausimų. Jaunystė – tinkamiausias metas žvalgytis aplink ir pradėti kurti savo ateitį, ateitį, kurioje bus ir tarnavimo kitiems. Padėti jauniems žmonėms eiti maldos keliu reiškia padėti svajoti ir ieškoti ateities krypties kartu su Viešpačiu, kad galėtų keliauti su Juo kaip su artimu bendražygiu. Maldoje jaunuoliai gali mokytis pakelti akis ir suskaičiuoti žvaigždes, kaip Abraomas; jie gali atrasti liepsnojantį ir nesudegantį krūmą, kaip atsitiko Mozei; gali mokytis įtempti ausis ir klausytis vidurnaktį, kaip Samuelis; gali atverti duris pasibeldusiam Viešpačiui, kaip Marija. Svarbu, kad šiais maldos metais kiekviena krikščionių bendruomenė skatintų jaunuolius širdyje su Viešpačiu apsvarstyti pašaukimo klausimą, dėkodama už išgirstą Viešpaties kvietimą.
Jaunimą į maldą įtraukiantys įvykiai ir susitikimai
Kad būtų lengviau kalbėti apie krikščioniškąją maldą ir geriau suprastume, kaip meldėsi bibliniai veikėjai, verta atidžiai perskaityti Katalikų Bažnyčios Katekizmo IV skyrių „Apie maldą“ ir toliau gilintis į šią temą skaitant popiežiaus Pranciškaus posinodinį apaštališkąjį paraginimą Christus vivit, ypač 150–157, 250–252 ir 287–290 skyrius, kuriuose popiežius santykį su Viešpačiu apibūdina kaip draugystę ir kreipiasi į jaunimą labai paprastai ir betarpiškai.
- Jaunimui galima pasiūlyti pasimelsti kartu prieš pradedant kokias nors dienos veiklas. Pavyzdžiui, prieš einant į mokyklą galima susitarti perskaityti tos dienos Evangeliją ar kartu pasimelsti ryto maldas. Labai tinka kartą per savaitę skirti trumpą valandėlę adoracijai – pagarbinti Viešpatį Švč. Sakramente. Adoracijos metu vaikai ar jaunuoliai gali garsiai išsakyti savo maldos intencijas, kad išgirdę vieni kitus melstųsi ne tik už savo, bet ir draugų reikalus.
- Jauniems žmonėms svarbu viską matyti savo akimis ir liesti savo rankomis, dalintis patirtimi ir viską patirti patiems. Tad šiais metais ypač turėtume dėti pastangas įrengti maldos vietą arba geriau sutvarkyti jau esamą. Kai jaunimo susibūrimų patalpose yra įrengtas maldos kampelis ar koplyčia, kai tenai, jei tik įmanoma, saugomas Švč. Sakramentas arba garbingoje vietoje yra padėtas šventas paveikslas ir Šventasis Raštas, laikomasi pagarbios tylos – tai tampa regimu kvietimu maldai. Vykdant misijas ar kitokių pastoracinių iniciatyvų proga, vasaros stovyklose, aikštėse ar mokyklose galima pastatyti deramai ir pagarbiai įrengtą maldos palapinę. Kai metų laikas leidžia, turint galvoje, kad jaunimas ieško stiprių patirčių, puikiai tinka vėlų vakarą ar naktį pasiūlyti adoracijos, tylios maldos ar išklausymo laiką.
- Kai kuriose parapijose ir ugdymo grupėse plinta „bendruomeninės savaitės“ praktika. Jos metu studijuojantys ar dirbantys jaunuoliai, neapleisdami kasdienių įsipareigojimų, palydimi kelių kunigų, vienuolių ar suaugusių pasauliečių renkasi parapijos namuose ar vyskupijos suteiktose patalpose. Tai puiki broliško gyvenimo ir tarnystės patirtis bei gera proga supažindinti jaunąją kartą su maldos praktika: Lectio divina, Valandų liturgija, adoracija.
- Daugelis seminarijų ir vienuolynų atveria savo duris siūlydami „maldos mokyklos“ kursą. Paprastai tai būna tęstinė kelionė, per kurią, prisitaikant prie jaunosios kartos suvokimo ir kalbos, aiškinami maldos būdai, studijuojamas Šventasis Raštas ar gvildenamos pašaukimo temos.
- Jaunimui patrauklios piligriminės kelionės pėsčiomis į didžiąsias šventoves, kelionės į kalnus ar išvykos į gamtą. Kontempliuojant kūriniją, einant žygio ritmu lengviau atverti širdis, žavėtis, šlovinti ir dėkoti – tai irgi pastoracinės progos, kurių metu, pavyzdžiui, galima kalbėti apie širdies maldą ir ją praktikuoti arba žygiuoti giedant piligrimystės psalmes.
- Patartina suteikti galimybę jaunimo grupelėms dalyvauti ir įsipareigoti tradicinėse maldos praktikose, kaip, pavyzdžiui, pirmąjį mėnesio penktadienį eiti Kryžiaus kelią.
- Šiandien egzistuoja daug programėlių ir tinklalaidžių, kuriose gausu praktinių patarimų, kaip melstis, ar trumpų dienos Evangelijos apmąstymų. Šiais įrankiais galima naudotis norint trumpai susikaupti maldai kasdienėje rutinoje, važiuojant į mokyklą, į darbą ar poilsiaujant. Šios priemonės gali padėti atsidėti maldai, kai tikintieji dėl įvairiausių priežasčių negali dalyvauti parapijos veikloje ar įsijungti į bendruomenę.
Parengta pagal Evangelizacijos dikasterijos dokumentą
Išmokyk mus melstis. Maldos metai, rengiantis 2025 m. Jubiliejui
(Dicastero per l’Evangelizzazione, Insegnaci a pregare.
Vivere l’Anno della Preghiera in preparazione al Giubileo 2025,
in: www.iubilaeum2025.va, p. 41–46)