„Dažnai mes tariamės išmanantys tam tikrus dalykus, tačiau nesuvokiame ir nežinome pačios esmės. Mes skelbiamės esantys krikščionys, tačiau apie krikščionybę dažnai žinome tik iš toli. Noriu pažinti ir suprasti“ (iš registracijos į Mažosios akademijos kursus anketos).
Prasidedant naujam studijų semestrui, kalbamės su Mažosios akademijos koordinatore ses. Rima Malickaite CC.
Nuo ko prasidėjo Mažoji akademija?
Mažoji akademija buvo pradėta kurti 2011 m. rudenį tuometinio Vilniaus arkivyskupo (dabar emerito) kard. Audrio J. Bačkio rūpesčiu. Jis pasikalbėjo su anuometiniu Lietuvių katalikų mokslo akademijos valdybos pirmininku prof. Pauliumi Subačiumi ir šis pasiūlė būsimus suaugusiųjų krikščioniškus kursus priimti po LKMA stogu. Taip viskas ir įsivažiavo. Pradžioje turėjome tik dvi programas – bendrąją Krikščionybės pagrindų programą ir Šv. Raštui skirtą programą.
Kurdami Mažąją akademiją norėjome, kad ji būtų krikščioniška, akademiška, autoritetingai perteiktų Evangeliją ir būtų glaudžiai susijusi su Katalikų Bažnyčia. Šie kontūrai ir tapo Mažosios akademijos tapatybės pagrindu.
Kodėl anuomet atsirado ir dabar tebeegzistuoja tokių kursų poreikis? Kodėl žmonėms jų reikia?
Dažnas mūsų pagrindines ir svarbiausias žinias apie mūsų tikėjimą esame gavę dar vaikystėje ar paauglystėje, kai lankėme Pirmosios Komunijos užsiėmimus ar per tikybos pamokas. Bet tų žinių nepakanka, kai augame, bręstame, ir mūsų tikėjimas, kaip ir mes, turi augti. Dėl to skaitome religinę literatūrą, meldžiamės kartu su „Magnificat“, dalyvaujame maldos grupelėse ir rekolekcijose.
Tikėjimas ir santykis su Dievu turi augti kartu su mumis. Dėl to, kaip savitas būdas tų žinių gauti, atsirado ir Mažoji akademija.
Šiandien Mažosios akademijos tikslas – teikti krikščioniškų žinių tiems, kurie junta jų stygių ir jaučia asmeninę motyvaciją jų siekti. Kad tikėjimas augtų, kad nepristigtume tvirtesnio žinojimo, argumentų ir sau patiems, ir diskusijoms su mus supančiais gyvenimo bendrakeleiviais. Šie kursai – galimybė gauti tikrų, patikimų žinių apie visą krikščionybę. Per tuos beveik dešimt metų, kai gyvuojame, aprėpėme visą temų spektrą: Bažnyčios istorija, biblistika, dvasingumas ir dvasingumų istorija, teologija, liturgija, Bažnyčios teisė, Bažnyčios ir valstybės santykiai, krikščioniškas menas, sveikatos apsauga, bioetika, psichologijos ir krikščionybės santykio klausimai, šeimotyra ir t. t.
Svarbu ir tai, kad čia galime sutikti panašiai mąstančių bendraminčių. Juk kartais su savo tikėjimu savo aplinkoje jaučiamės labai vieniši.
Kas yra tie, kurie tas žinias Mažojoje akademijoje perteikia?
O, turime visą dėstytojų žvaigždyną. Esu tikra, kad ne vieno pavardę būtų girdėję ir „Magnificat“ skaitytojai. Mums labai svarbu, kad dėstytojai tikrai turėtų gerą pasiruošimą, aukštą kvalifikaciją. Per tuos metus nuo 2011-ųjų Mažojoje akademijoje dėstė 7 įvairių mokslo krypčių profesoriai, 28 įvairių mokslo krypčių daktarai, 1 kardinolas, 4 vyskupai, 12 kunigų, 1 ortodoksų diakonas, 7 seserys, 2 broliai. Galima sakyti, pas mus beveik tikras universitetas.
Minite kvalifikacijas, akademiškumą… Kas Mažojoje akademijoje svarbiausia? Be ko Mažosios akademijos nebūtų?
Mažosios akademijos darbo prasmė ir tikslas – klausytojai. Jie yra patys svarbiausi. Dėstytojai ateina ir dėsto dėl jų. Kiekvienais metais, pildydami registracijos anketas, klausytojai turi pateikti motyvaciją, dėl ko jie nori lankyti vieną ar kitą Mažosios akademijos kursą. Kartais jų žodžiais pasidalinu ir su dėstytojais, ir net su Lietuvių katalikų mokslo akademijos žmonėmis, – ypač sunkiais momentais, kai nesiseka darbas arba, pavyzdžiui, kai sprogsta katilas ar prakiūra stogas. Būtent klausytojai, jų džiaugsmas, jų pilnatviškesnis gyvenimas, jų troškimas pažinti krikščionybę, Šventąjį Raštą ir mūsų Viešpatį yra įkvėpimas ir paskatinimas mums visiems.
O kaip galima tapti tuo klausytoju?
Reikia užeiti į interneto puslapį www.lkma.lt, Mažosios akademijos skyrelį. Jame galima rasti kursų aprašus ir registracijos anketas. Užpildai ir išsiunti registracijos anketą, sumoki registracijos mokestį ir, kai jau prasideda paskaitos, jungiesi į klausytojų būrį.
Būtent karantino sąlygomis atradome, kad mūsų klausytojai gali būti ne tik vilniečiai. Taip, jei tik turite namie internetą ir įrenginį, su kuriuo galite prisijungti, galite tapti klausytoju. Net jei gyvenate Plungėje, Zarasuose ar Šilutėje, Prancūzijoje ar Italijoje. Didžioji kursų dalis vyksta nuotoliniu būdu per Zoom mokymosi platformą.
Į kokius kursus kviečiate šį beprasidedantį semestrą?
Tradiciškai siūlome bent kelis kursus, skirtus gilintis į Šventąjį Raštą. Taip pat apie teologiją ir sveikatą. Tikrai yra ką pasirinkti, turtinti ir savo žinias, ir gyvenimą. Registracija prasideda sausio 4 d. Laukiame Jūsų.
Mažosios akademijos kontaktai:
www.lkma.lt,
el. adresas: akademija@lkma.lt,
telefonas pasiteirauti: 8 683 39 868.
Parengė „Magnificat“ redakcija