Meilė keičia jaunus žmones

15
05 /
2016

Evangeliją galima liudyti net nekalbant apie tikėjimą, o vien savo darbais. Ypač tai paveiku jauniems žmonėms, kuriems ir taip daug kas aiškina, kaip gyventi. Kaune veikianti ir jaunimu besirūpinanti „Actio Catholica Patria“ komanda mato, kaip jaunuoliai keičiasi vien jausdami, kad yra mylimi ir priimami tokie, kokie yra.

„AC Patria“ pradžią davė aktyvūs medicinos studentai, susibūrę padėti senyvo amžiaus žmonėms. Šiemet organizacijai – 25­eri metai.

Ilgainiui jaunuoliai pajuto pašaukimą tarnauti savo bendraamžiams ir jaunesniems už save. Taip prieš 10 metų Kaune atsidarė vienas pirmųjų Lietuvoje atviras jaunimo centras. Jame priimamas visoks jaunimas – tie, kurie patiria sunkumų, ir tie, kuriems viskas klojasi gerai. „Užtikriname saugią erdvę būti, mokytis, bendrauti, užsiimti įvairia veikla, drauge leisti laisvalaikį, atrasti draugų. Kartais jaunuoliai labai vieniši, gyvena užsidarę, neturi su kuo bendrauti“, – pasakojo „AC Patria“ vadovė Kristina Mačiulytė.

Centras įsikūręs Kaune, Jakšto g. 2, rūsyje. Jame keturis kartus per savaitę popietes jaunuoliai praleidžia bendraudami, žaisdami, mokydamiesi įvairių įgūdžių. Centre negalima vartoti alkoholio, įžeidinėti kitų. Į centrą leisti laiko ateina labai skirtingi jauni žmonės.

Ateina jaunuolių su kriminaline patirtimi, įsivėlusių į gaujų veiklą, kaltintų vagystėmis ir plėšimais. „Jiems reikia matyti alternatyvą, kaip gyventi nevagiant, nesukčiaujant. Kitiems centras padeda mokytis nustoti smurtauti, žeminti, tyčiotis iš kitų. Daugelis nevertina savęs, tad jiems brangu patirti, kad bent kam rūpi. Tada ir pasiūlymai atidirbti padarytą žalą ar nueiti į teismą, užsiregistruoti policijoje tokiems jaunuoliams skamba įtikinamai“, – pasakojo K. Mačiulytė.

Ateina ir jaunuolių su įvairiais trūkumais. Jie centre mokosi gerbti kitus. „Kartais sudėtinga išbūti šalia, kai žmogus prastai kvepia. O bendraamžiai juk konstruktyviai to nepasako, greičiau ima žeminti vienas kitą. Tada reikia žmogaus, kuris tiesą pasakytų švelniau ir padėtų susirasti, kur nusiprausti, išsiskalbti drabužius“, – sakė socialinė darbuotoja.

Centre apsilanko ir jaunuolių, kurių stilius gali trikdyti vyresniuosius. Metalistai, pankai – maištaujantis jaunimas. „Leidžiame maištauti, tik siekiame, kad tai darytų konstruktyviai. Tranki muzika – nieko tragiško. Jie gali groti ir taip išreikšti save. Norime stiprinti tai, ką jaunuoliai turi geriausio“, – pasakojo organizacijos vadovė.

Dar kitiems jaunuoliams labai sunku išbūti pasirinktoje darbo vietoje. Vos patyrę pirmuosius sunkumus jie pabėga  – meta darbą. „AC Patria“ tokiems jaunuoliams padeda suprasti, kas konkrečiai sunku ir drąsina išbūti ir tvirtėti sunkiose situacijose.

Visi norintys į centrą gali ateiti tiesiog pažaisti stalo futbolo, teniso, šaškėmis, šachmatais ar kitų stalo žaidimų. „Visuomenėje labai daug spaudimo jauniems žmonėms – jie turi tenkinti kitų lūkesčius – baigti mokyklą, stoti į universitetą ir taip toliau. Kartais jauniems žmonėms norisi tiesiog ateiti ir patylėti, pabūti, pasiklausyti muzikos, pasikalbėti su draugu. Tai padeda išgyventi paauglystę, patenkinti privatumo poreikį“, – sakė K. Mačiulytė.

Taip į centrą ateina ir dešimtukininkai, „geri vaikai“. „Neskirstome – geri ar blogi – priimame visus. Kartais jaunuolis iš geros, turtingos šeimos gali nesuprasti, kad kitiems ko nors trūksta. Susitikimas su jaunimu iš kitų socialinių sluoksnių jį labai praturtina, – tikino socialinė darbuotoja. – Būdami kartu jaunuoliai mokosi priimti skirtingumus, suprasti vienas kitą.“

Kartais visi centro lankytojai iškeliauja į keturių dienų žygį. Kai tenka būti kartu, jaunuoliai mokosi kalbėti, kritiškai mąstyti ir dalytis tuo, kas su jais vyksta.

Jaunuoliai apie centrą sužino iš įvairių organizacijų, psichologų, policijos pareigūnų. Geriausiai veikia liudijimas iš lūpų į lūpas, kai jaunuoliai patys kviečia savo draugus. Kartais organizacijos komanda dalyvauja mugėse ar kituose viešuose renginiuose – ten taip pat kviečia jaunuolius užsukti. „Čia neprivaloma būtinai kuo nors užsiimti. Gali vykti dailės už­siėmimas, bet jaunuolis neprivalo jame dalyvauti ir mokėti viską daryti. Nekonkuruojame. Bendraujame. Svarbiausia – lygiavertis santykis su jaunu žmogumi. Ir priimti žmogų tokį, koks jis yra – su visais jo trūkumais ir blogais įpročiais“, – kalbėjo K. Mačiulytė.

Mokosi savarankiškumo

Septynerius metus organizacijoje veikia savarankiškumo ugdymo centras „Kitaip“, padedantis jaunuoliams, išėjusiems iš globos namų. Metus 17–18 metų jaunuoliai, užaugę be tėvų ar globėjų meilės, gyvena lydimajame būste, kuriame mokosi savarankiško gyvenimo.

Lydimasis būstas – tai keturių kambarių nuomojamas butas Šilainiuose. Trijuose kambariuose po du gyvena šeši jaunuoliai, ketvirtasis skirtas bendruomeniniams susitikimams ir pokalbiams.

Jaunuoliai iš globos namų ateina nemokėdami gaminti valgyti, skaičiuoti komunalinių mokesčių, atvirai išsakyti, ko jie nori ar ką galvoja. Daugeliui tenka ilgus mėnesius mokytis planuoti savo pajamas ir protingai leisti pinigus.

Rimtas iššūkis jaunuoliams būna kartą per savaitę vykstantys bendruomeniniai pokalbiai, kai kyla karštos diskusijos dėl bendros tvarkos, tarpusavio santykių, per vėlai iš buto išėjusių draugų ar pernelyg vėlyvo grįžimo namo. Mokytis savarankiškumo ir atsakomybės – ne taip paprasta. Nors lydimajame būste, kurio dalį nuomos ir komunalinių dengia organizacija, galima gyventi metus, tik nedidelė dalis jaunuolių pasiryžta tiek išbūti. Neretai koją pakiša alkoholis, kurio vartoti būste negalima.

Svarbi gyvenimo lydimajame būste sąlyga – kad jaunuoliai mokytųsi, dirbtų ar būtų rimtai nusiteikę tai daryti. Kitaip būstas gali padaryti meškos paslaugą – palengvinti gyvenimo sąlygas tiems, kurie nesistengia kabintis į gyvenimą

Mokytis savarankiškumo jaunuoliams padeda socialiniai darbuotojai ir psichologai, jie konsultuoja jaunuosius bičiulius įvairiais klausimais. „Daugeliui tai būna pirmoji gyvenimo ne institucijoje patirtis. Šis projektas skirtas tam, kad jie neliktų vieni. Jie mokosi spręsti konfliktus, sutarti su kaimynais ir kitų kasdienybėje reikalingų dalykų“, – sakė socialinė darbuotoja.

Kai kuriems iš vaikų globos namų atėjusiems jaunuoliams skiriamos stipendijos – 50 eurų per mėnesį. Jie turi eiti į mokyklą ir pasiekti išsikeltą tikslą, pavyzdžiui, nepraleisti daugiau nei 20 pamokų per mėnesį, arba pagerinti matematikos pasiekimus.

Savanoriauja Lietuvoje ir užsienyje

Organizacija „AC Patria“ jaunuoliams padeda susirasti kur savanoriauti ir daryti gerus darbus. Tai ir tarnystė kitiems, ir gilesnis savęs pažinimas. „Savanorystė – tai įrankis norintiems augti, dalytis, būti pilietiškam, visuomeniškam. Trumpalaikei savanorystei į užsienį siunčiame ir jaunuolius iš rajonų ar problemiškesnių šeimų. Metus išbūti užsienyje jiems gali būti sudėtinga, bet kadangi su jais dirbame, tai tampa įmanoma. Esame įsitikinę, kad duodami jie gauna daugiau. Norime juos siųsti savanoriauti, kad jie duotų, o ne tik gautų“, – pasakojo K. Mačiulytė. Kauniečiai taip pat stiprina kitas organizacijas, kad jos galėtų priimti savanorius.

Nuo 2004 metų, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą, per EVS („European Voluntary Service“ – Europos savanorių tarnybą) į Lietuvą atvažiuoja savanoriauti užsieniečių. Jiems „AC Patria“ padeda rasti organizaciją Lietuvoje. Taip pat kauniečiai siunčia lietuvius savanorius į užsienį.

Apibendrindama, kaip jaunuoliai jų organizacijoje keičiasi, K. Mačiulytė sakė: „Jauni žmonės tampa savarankiškesni, prisiima daugiau atsakomybės. Tai ne tik gebėjimas išsikepti blyną, nusipirkti maisto, bet gebėjimas priimti savarankišką sprendimą, ne tik sekti paskui minią. Jaunuoliai išmoksta priimti save ir gali priimti sprendimą ne dėl to, kad kas nors ką nors liepė ar kad taip visi daro. Turėti nuomonę, priimti sprendimą, būti atsakingam už savo gyvenimą – tai svarbiausia.“

Svarbu, kad jaunuolis būtų laimingas ir nekenktų aplinkai, nedarytų žalos kitiems. „Laimę suprantame skirtingai. Vienam būti mėsininku yra laimė. Neprivalai būti įstaigos vadovas ar vadybininkas, kad būtum laimingas“, – pasakojo „AC Patria“ vadovė.

Organizacija gyvuoja iš projektinių lėšų, todėl norintys paremti šią misiją gali paaukoti pinigų. Organizacijos vadovė taip pat džiaugtųsi, jei skaitytojai palaikytų jų darbą malda. Nors organizacija oficialiai nelaiko savęs krikščioniška, bet remiasi bendražmogiškomis vertybėmis. Taip pat labai vertina grįžtamąjį ryšį – pastebėjimus iš šono, ką daro gerai, ką blogai, ką galėtų tobulinti. Su „AC Patria“ susisiekti galite apsilankę jų internetinėje svetainėje www.patria.lt.

Sigita Laniauskaitė

Siekiant pagerinti paslaugų kokybę, svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Tęsdami naršymą, sutinkate su privatumo ir slapukų politika.